NFC Teknolojisinin Geleceği ve Restoran Sektörüne Etkisi | NarPOS Restoran Otomasyonu

Bloglar


NFC Teknolojisinin Geleceği ve Restoran Sektörüne Etkisi

NFC Teknolojisinin Geleceği ve Restoran Sektörüne Etkisi

NFC Teknolojisinin Geleceği ve Restoran Sektörüne Etkisi

Yakın alan iletişimi (NFC), tabletler, akıllı kart okuyucular ve akıllı telefonlar gibi cihazların başka bir cihazla veri alışverişi yapmasına izin veren kablosuz bir teknolojidir. Birbirleriyle iletişim kurarlar ve yakın bir yere yerleştirildiklerinde bilgi alışverişinde bulunurlar. Basitçe söylemek gerekirse, etkinliğinizin başarıya ulaşmasını sağlayacak temassız bir teknolojidir.

Sonuç olarak, iki NFC cihazı birbirine yakın olduğunda birbirlerini algılar ve radyo frekansı (RF) aracılığıyla bağlantı kurarlar. Bu, Wi-Fi veya Bluetooth'a bağlanmaya gerek kalmadan birkaç saniye içinde bilgi alışverişinde bulunmalarına olanak tanır.

NFC teknolojisinin diğer kablosuz teknolojiye göre çeşitli avantajları vardır çünkü bilgi alışverişi için çift yönlü iletişim sağlar, yani tek yönlü iletişimi destekleyen Bluetooth'un aksine her iki cihaz da aynı anda veri gönderip alabilir.

NFC, aktif modda çalışırken Bluetooth'a göre daha az, pasif modda çalışırken daha fazla güç tüketir, ancak Bluetooth'un yalnızca aktif modu vardır, bu nedenle NFC bu durumda daha avantajlıdır. Ayrıca, Bluetooth'tan farklı olarak NFC durumunda iki cihaz arasında bağlantı kurulmasına gerek yoktur. Böylece özellikle kalabalık ortamlarda NFC kullanımı daha kolaydır.

NFC, herhangi bir karmaşık manuel yapılandırmaya ihtiyaç duymadan iki cihaz arasında bağlantı kurmak gibi anlaşmalar için kullanılabilir. Milisaniyeler içinde bağlantı kurulduktan sonra, veri aktarımı vb. gibi işler için diğer kablosuz teknolojiler devreye girebilir.

Mobil cihazlar hem bilgi depolama cihazı hem de NFC okuyucu olarak kullanılabilir. Buna göre üzerinde çalışılabilecek NFC etiketlerinden bilgileri okuyabilirler. Ayrıca web sitesi hesap şifreleri gibi bilgiler veya bu tür gizli bilgiler saklanabilir, böylece dijital bir depolama görevi görür.

NFC etiketleri, etkinlikler için dijital bilet olarak kullanılabilir, kağıt bilete olan ihtiyacı azaltır ve tüm check-in sürecini daha verimli hale getirir. Ayrıca, okuma işlemini yaparak etkinlik düzenleyicisinin ziyaretçinin belirli oturumlara erişimi olup olmadığını anlayabileceği erişim kontrolü için de kullanılabilir.

Etkinlik Bilgilerine ve Programlarına Erişim

Muhtemelen bir QR Kodu yoluyla danışma bilgilerine aşina olduğunuz için, NFC teknolojisi bunu da yapmanıza olanak tanır. Bu nedenle, NFC etiketleri etkinlik mekanının her yerine yerleştirilebilir ve haritalar, SSS'ler ve programlar gibi etkinlik bilgileriyle ilişkilendirilebilir.

NFC etiketleri, katılımcıların iletişim bilgileri veya kayıt formunda doldurdukları ek bilgiler gibi bilgilerini toplamak amacıyla potansiyel müşteri yakalama aracı olarak kullanılabilir. Bu son derece değerli çünkü sergicilerin müşteri adaylarını takip etmelerine izin veriyor.

NFC TEKNOLOJİSİ HİBRİT VEYA BİREYSEL OLAYLARDA HANGİ SORUNLARI ÇÖZMEYE YARDIMCI OLABİLİR?

Genel olarak, NFC teknolojisi ister karma ister yüz yüze bir etkinlik olsun, hem organizatörler hem de katılımcılar için birçok sorunu çözebilir. İşte bazı çözümler:

Tüm check-in sürecini basitleştirir: Sorunsuz bir check-in süreci oluşturmanın bir yolu olarak, uzun kuyruklara ve kağıt biletlere olan ihtiyacı azaltırken, etkinliklerde katılımcıları hızlı bir şekilde kontrol etmek için NFC etiketleri kullanılabilir.

Etkinlik deneyimini geliştirir: Etkinliği katılımcılar için daha ilgi çekici ve keyifli hale getirme gücüne sahiptir. Bu nedenle, ek bilgi sağlamak ve etkinlikle etkileşim kurmak için NFC etiketleri kullanılabilir. Sonuç olarak, harika bir etkinlik deneyimi oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Katılımcılar için veri toplayın ve yatırım getirisi oluşturun: NFC etiketleri, katılımcıların iletişim bilgilerini toplamak ve toplamak için kullanılabilir ve bu teknoloji, katılımcılar ve sergiciler arasındaki nitelikli etkileşim olasılığını 40 kat artırarak daha sonra potansiyel olarak müşteriye dönüşebilecek daha fazla müşteri adayı oluşturur.

İyileştirilmiş hijyen ve güvenlik: Fiziksel temas, hastalık veya hastalık yayma riskini artırdığı için etkinliklerde sorun olabilir. NFC teknolojisi, fiziksel temas ihtiyacını azaltmaya yardımcı olduğu için bir çözüm olabilir.

Esneklik

NFC teknolojisi çeşitli biçimlerde kullanılabilir ve birden fazla amaca uygun olabilir, bu da onu etkinlik düzenleyicileri için esnek bir seçenek haline getirir, burada tek sınırlama ne kadar yaratıcı olduğunuzdur. Kişileri paylaşmaktan, ürünlere olan ilgiyi açığa vurmaya ve birden fazla bilgi kaynağına danışmaya kadar her şey sınırsızdır. Etkinliklerin geleceği hibrit ve veri odaklıdır ve NFC teknolojisi, veri toplama söz konusu olduğunda süper yararlı bir araç olabilir çünkü etkinlik düzenleyicilerin izleyicilerini anlamalarına ve ardından etkinliklerini katılımcıların ihtiyaçlarına ve ilgi alanlarına göre düzenlemelerine olanak tanır.

Yeni Normal ve NFC

Küresel salgının restoran sektörü üzerinde derin bir etkisi oldu ve birçok işletme yeni normale uyum sağlamak zorunda kaldı.

Temassız dijital çözümler, müşteriler tarafından sipariş verme ve ödeme için daha uygun ve daha güvenli bir yol olarak görüldükçe daha geniş çapta kabul edilir.

Bu eğilime yanıt olarak müşterilerin ön ödeme yapmadan sipariş vermelerine olanak tanıyan yenilikçi bir sipariş ve ödeme sistemi geliştirildi. Müşteriler daha sonra siparişlerini verme ve yemeklerinin sonunda ödeme yapma rahatlığını yaşayabilirler.

Nitekim, NFC etiketleri aynı zamanda müşterinin masada olduğunu doğrulamak için de kullanılır ve bu da dolandırıcılık faaliyetini önler. Aslında şifreli etiketler, QR kodlarının aksine, kopyalanamaz ve harici bir konumdan kullanılamaz.

QR ve NFC

Teknik olarak, QR kodu statik bir bağlantıdır, NFC ise her taramada yeni bir bağlantı oluşturur. Şifrelenmiş NFC etiketleri daha sonra müşteriler tarafından restorandaki varlıklarının kanıtı olarak kullanılabilir ve ön ödeme olmaksızın anında sipariş vermelerine olanak tanır. Bu özellik, yemeklerinin tadını çıkarmalarını ve sonunda ödeme yapmalarını sağlayarak, tercihlerine göre faturayı bölme veya bahşiş bırakma esnekliği sağlar. Bu özelliğin avantajı, müşterilerin bir uygulama indirmesine veya bir hesap oluşturmasına gerek olmamasıdır.

QR kodları ön ödemesiz siparişlerde de kullanılabilir ancak her yeni müşteri için yeni bir QR kodun yazdırılması gerekmektedir. NFC, her taramada yeni bir bağlantı oluşturarak, her yeni müşteri için yeni bir QR kodu yazdırmaktan daha kolay hale getirir.

NFC, müşterilerin yemek deneyimlerinin kontrolünü ellerine almalarına olanak tanıyarak garsonların zamanını boşaltıyor ve garsonların masaları temizlemek veya geleneksel yaklaşımı tercih eden müşterilere yemek teslim etmek gibi diğer görevlerle ilgilenmelerini sağlıyor. Bu, yalnızca garsonların iş yükünü hafifletmek ile kalmaz, aynı zamanda restoran operasyonlarının verimliliğini de artırarak daha hızlı hizmet ve daha iyi müşteri memnuniyeti sağlar.

NFC Ödemeleri Arttırılmış Hız ve Kolaylık Sunar

NFC ödemeleri pandemiden önce yükselmeye başlamıştı. Bunun nedeni, bu ödeme yönteminin günümüzde mevcut olan en hızlı ve en uygun yöntem olmasıdır. Garsonlar elde taşınabilir POS'ları ile doğrudan masaya gidebilir, bir NFC ödemesi alabilir ve müşteriye makbuzunu e-postayla gönderebilirler.

Tüm NFC ödeme ekosistemi, özellikle mobil cüzdanları kullanarak ödeme yaparken daha güvenlidir. Bunun nedeni, ödeme yetkisinin yalnızca bir kartın manyetik şeridini kaydırmak yerine biyometrik parmak izi taraması şeklinde alınmasıdır. Kartlar kolayca çalınabilirken, bir telefon çalınsa bile aynı parmak izine sahip olmayacağı için herhangi bir NFC ödemesi yapmak için kullanamazlar.

Ödemelerin geleceği burada. Mobil ödemeler için NFC'yi kullanarak, faturalarını ödemek isteyen müşteriler için artık beklemek yok; hem personeliniz hem de müşterileriniz için daha fazla güvenlik var. İşletmenizin teslim alma ve paket servis tarafını hızla ölçeklendirebilirsiniz. NFC ödemelerinin sağladığı müşteri kolaylığındaki muazzam iyileştirmeler, onların koronavirüs tarih kitaplarına yazıldıktan çok sonra da burada kalacakları anlamına geliyor.

İlginizi Çekebilir: Garson Çağrı Sistemi Nedir? Avantajları Nelerdir?

İletişim Formu


Bu formu doldurarak, NarPos Gizlilik Politikası ve Veri İşleme İlkeleri’ni okuyup anladığımı kabul ediyor ve kişisel verilerimin işlenmesine izin veriyorum.

x
Narpos Hızlı İletişim
Bizi Arayın
Whatsap'tan Yazın
Mail Gönderin
İletişim Formu
Narpos Logo