NarPOS Restoran Otomasyonu

Restaurant Nedir?

Restaurant; restoran, lokanta. Belirli bir ücret karşılığında hizmet (yiyecek, içecek, sunum vs.) verilen yerdir. Yemeklerin hazırlanacağı mutfak ve yiyeceklerin servis edileceği salon veya salonlardan oluşur.

Restaurantlar günlük olarak kullandığımız yemek yeme ve sosyalleşme alanlarıdır. Eski zamanlardan bu yana insanın olduğu her yerde bulunan restaurantlara her çağda ve her yerde farklı isimler verilse de temel olarak aynı amaçlara hizmet etmektedir. Bulunduğumuz çağda insanların sıklıkla kullandığı restaurantların tercih edilme sebebi; vakit kaybetmeden, uğraşmadan besleyici ve lezzetli yiyeceklere ulaşmaktır. Fakat restaurantların insanlara kazandırdığı göz ardı edilmeyecek bir özelliği vardır; sosyalleşme ortamı sağlamak.

Teknoloji ilerledikçe restaurantların hizmetlerinde çeşitli gelişmeler ve çeşitlilik gözlenmiştir. Bunlardan biri insanların evden çıkmadan yiyeceklere, içeceklere ulaşmasını sağlayan eve servis hizmetidir. Birçok farklı teknolojik gelişmelerin olmasıyla birlikte bunun bir düzene ve sisteme konulması gerekliliği ortaya çıkmıştır. Böylelikle restaurant sistemi geliştirilmeye başlanmıştır. Günümüzde birçok restaurant, restaurant sistemlerini kullanarak işlerini daha düzenli ve güvenli bir şekilde yapmaktadırlar.

Restaurant Sistemi Nedir?

Restaurant Sistemi gelişen teknoloji ile birlikte restaurantlarda aranan bir program haline gelmiştir. Bu sistemle birlikte restaurant işleri hem kolaylaşmakta hem de güvenliği artmaktadır. Peki siz restaurant sistemini neden almalısınız?

Restaurant Sisteminin Sağladığı İmkanlar

 • Adisyon işlemlerinizi ve takibini gerçekleştirir.
 • Adisyon ödemelerini, hesaplarını farklı ödeme şekilleri ile gerçekleştirir. (yemek çeki, nakit veya kredi kartı)
 • Stok takibi yaparak ürünlerinizin sayıları ve stokları hakkında düzenli bilgi sahibi olmanızı sağlar.
 • Müşterilerinizin siparişlerini sıralar ve takibini sağlar.
 • Resmi hesap çıkarır.
 • Fatura çıkarır.
 • Gün sonu raporu alır. Böylece gün boyunca alınan hesaplara kategorilere ayrılmış bir şekilde ulaşabilirsiniz.
 • Yetkili hesap onayında iptal, iskonto ve ikram gibi işlemler yapabilirsiniz.
 • Kısa bir eğitim programı ile birçok farklı imkanı kolaylıkla öğrenir ve kullanabilirsiniz.

CAFE OTOMASYONU

Cafe otomasyonu son teknoloji ile üretilmiş ve geliştirilmiş bir program olup işletmenizi kolay ve düzenli bir şekilde yönetmenize ve takip etmenize yardım eder. Son teknolojinin yanı sıra basit tasarımı sayesinde kullanımını öğrenmek oldukça kolaydır. Bununla beraber size birçok faydası bulunmaktadır;

İşte cafe otomasyonu’nun faydaları;

 • İşletmenin üretim, satış, sipariş ve stok takibini yapar.
 • Hizmet süresini kısaltır, müşteri memnuniyetini arttırır.
 • Otomatik maliyet ve ciro hesabı yapar.
 • İşletmenin kalitesini arttırır.
 • Alınan hesap ve adisyonlardaki personel hatalarının önüne geçer.
 • Gelir ve giderlerin takibini ve kontrolünü sağlar.
 • Günlük, haftalık, aylık, yıllık rapor ve istatistikler sayesinde işletmenin denetimini sağlar.

POS SİSTEM

Pos Sistem: Bilgisayar tabanlı dokunmatik terminal ya da mobil terminallerle yapılan otomasyon sistemine denir. “Point of sale (satış noktası terminali)” kelimelerinin kısaltılmasından türetilmiştir.

Pos sistem cafe, restoran, bar, pastane gibi işletmelerde daha fazla kazanç için hizmet kalitesini arttırır. İşletmenin müşterilerinin memnuniyet seviyesini en üste çıkartarak müşteri artışını sağlar.

Pos sisteme sahip olarak müşterilerinizden;

 • Sipariş alımı
 • Siparişin üretilmesi
 • Sipariş servisi
 • Ödemenin alınmasını hızlı ve doğru bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Böylece müşterilerinize yeterli elemanla en kaliteli ve en iyi hizmeti vermiş olursunuz.

RESTORAN PROGRAMI NEDİR?

Restoran programı nedir? Sorusuna en iyi cevabı verebilmek için  restoranın tarihçesini bilmek gerekir.Eski çağlarda Restoranlar yerine hanlar ve tavernalar kullanılmaktaydı, bunlar genellikle yolculuk yapmakta olanlara hizmet vermek için kurulmuş yerlerdir.Günümüz restoranları, işletmelerin sipariş üzerine yemek hazırlama ve satma işine girmesiyle, 18. yüzyılda Avrupa’da ortaya çıkmıştır. Velhasıl restoran sektörünün gelişmesiyle gereksimlerde değişmiş bulunmakdadır.Bunları göz önüne alındığında hızlı ve performansı yüksek olan restoranlar tercih edilmeye başlanmış, Restoranların perfonması müşterileri memnun etme çabaları neticesinde restaurantlarınız teknoloji dünyasıyla tanışmış ve ortaya restoran programları çıkmıştır.Restoran programları günümüzde restoranların olmazsa olmazı haline gelmiş durumdadır.İşlevsel bakımdan ,raporlama bakımından ,takip ve kontrol mekanızması olurtuma bakımından sizlere hizmet veren restoran programları doğmuştur.Bunlar düşünüldüğünde restoranımızda bulunması gereken restoran programının şemasını çıkartıp, bunların başında performans,raporlama sistemi ,yeni teknojilere bütünleşmiş ,takip mekanizması sunan bir restoran programı olması gerekmektedir.Sizler bu yazıyı okurken sizler için hazırlamış olduğumuz “NarPOS” restoran programını siz değerli müşterilerimize sunmaktan onur duyarız.

 

RESTORAN OTOMASYONU

Restoran otomasyonu gelişen ve her geçen gün ilerleyen teknoloji ile birlikte restonran, bar, cafe, pastane, kantin vb. gibi gıda üzerine kurulu işletmelerde düzenleyici ve işleri kolaylaştırıcı bir bilgisayar programıdır. Hizmet ve gıda sektörünün birlikte yürütüldüğü (restoran, bar, cafe, pastane vs.) yerlerde verilen servisin kalitesini arttırmakla birlikte hızlı ve kolay işlem yapılmasını sağlar. Restoran otomasyonunun bulunduğu mekânlarda müşterilerin servisten ve hizmetten daha çok memnun kaldığı tespit edilmiştir.

Restoran otomasyonu sadece müşterilerinin memnuniyeti odaklı çalışan bir program değildir. Mekan sahiplerine birçok faydası vardır. Restoran otomasyonuna sahip olduktan sonra günlük, haftalık, aylık ve yıllık satışlarınızın raporlarına kolaylıkla ulaşabileceksiniz. Kar – zarar oranlarınızı, günlük, haftalık, aylık satışlarınızdaki artışa vb. gibi birçok istatistiğe restoran otomasyonu sistemi ile görebileceksiniz.

Restoran otomasyonuna ek olarak garsonlara özel el terminaliyle sipariş alımı hızlandırılır. Böylece müşteriye olabilecek en hızlı şekilde sipariş ulaştırılır. Birçok insanın restoranlarda yaşadığı geç servis sıkıntısı restoran otomasyonu sayesinde kolaylıkla çözülür.

Restoran otomasyonu başta yemeksepeti.com olmak üzere birçok internet tabanlı yemek sitelerinde de kullanılmaktadır.

RESTORAN OTOMASYON PROGRAMI

Restoran otomasyon programı restoran, cafe, pastane, bar, kantin, sosyal tesis vb. adisyon sistemi gerekli olan işletmelerin işlerini kolaylaştırmak ve kalitesini artırmak için geliştirilmiş bir programdır.

Farklı ödeme şekillerini (alman usulü, parça parça ödeme vs.) göz önüne alarak hazırlanan restoran otomasyon programı oldukça basit ve kolay anlaşılabilir olması yönünden bilgisayar kullanmayı bilmeyen kullanıcılar tarafından bile kolay ve kısa bir sürede öğrenilebilir.

Yenilenen ve geliştirilen restoran otomasyon programı sorunsuz bir şekilde çalışmaktadır. En yoğun zamanlarınızda bile donma, kapanma vs. gibi sorunlar çıkarmaz. Hiçbir gecikme olmadan mutfak fişlerinizi keser, siparişlerinizi eksiksiz tutar. Yani restoran otomasyon programı en yoğun zamanlarınızda işinizi düzene sokan ve kolaylaştıran yardımcınız olur.

Restoran otomasyon programı mekanınıza özel olarak tasarlanır, ona uygun el terminalleri, adisyon kesim noktaları hesaplanır. Size uygun ve özel bir restoran otomasyon programı projelendirilir, böylelikle oluşabilecek sorunlar en aza indirilir.

Restoran otomasyon programının bir diğer yararı ise hesap alma sırasında oluşabilecek sorunları engellemesidir. Bunun yanında hem zaman kazanmanızı sağlar, hem süre kaybınızı önler hem de sorunları daha oluşmadan çözer.

Restoran otomasyon programı ciroların ayrıntılı raporlamasıyla kaçak ve eksiklerin takip edilmesini sağlar. Böylece hiç yoktan gelebilecek zararların önüne geçilir.

RESTORAN YAZILIMI

Restoran yazılımı pastane, cafe, restoran, kantin vs. gibi mekân sahiplerinin işlerini kolaylaştırmak adına bilgisayar ve yazılım mühendisleri tarafınca geliştirilmiş bir programdır. Günümüzde birçok yerde kullanımda olan restoran yazılımı mekân sahiplerinin memnuniyetini kazanmakla birlikte hızlanan ve kalitesi artan servisler nedeniyle müşterilerin de memnuniyetini arttırmaktadır.

Restoran yazılımının size kazandırdığı özellikler;

 • Gelişmiş rapor özelliği sayesinde kârınızı görebilirsiniz.
 • Kârınızın ve maliyetinizin günlük, haftalık, aylık ve yıllık istatistiklerine ulaşabilirsiniz.
 • Gider ve gelirlerinizi girip net kazancınızı hesaplatabilirsiniz.
 • Hızlı sipariş kaydı alabilir ve sipariş takibinizi yapabilirsiniz.
 • Personelinize ödemiş olduğunuz maaşları ve ek ödemeleri takip edebilirsiniz.
 • Mekânınıza özel tasarlanmış yerleşme planı ile hesap karışıklıklarını engellersiniz.
 • Mutfaktaki bölümler için farklı yazıcı alabilirsiniz. Böylelikle mutfaktaki çalışanların siparişi takip etmeleri kolaylaşır.
 • İptal edilen ve ek siparişler mutfak yazıcısından otomatik olarak yazdırılır. Böylece oluşabilecek herhangi sipariş sorunun önüne geçebilirsiniz.
 • En çok ve en az kâr getiren ürünü görebilirsiniz.
 • Her adisyona özel kâr ve maliyeti görebilirsiniz.
 • En çok ve en az satılan ürünü görebilirsiniz.
 • Stoklar takibi yapabilirsiniz. Ayrıca stoklarınız için kritik değeri belirtebilirsiniz. Kritik değerin altına düşen herhangi bir ürün olduğu zaman bildirim alırsınız.
 • Barkod desteği sahip olursunuz.
 • Kullanıcıların (garsonların) yaptığı işlemleri görebilirsiniz ve yetkilerini kısıtlayabilirsiniz.
 • Masaları yazılım üzerinden rezerve olarak işaretleyebilirsiniz.
 • Müşterilerinize toplu mesaj atarak müşterilerinizi kampanyalardan ve indirimlerden haberdar edebilirsiniz.

RESTORAN SİPARİŞ SİSTEMİ

Restoran sipariş sistemi son teknoloji ile üretilmiş olmasına karşın, bilgisayar kullanmayı bilmeyen kullanıcılar tarafından bile kolaylıkla öğrenebilir. Restoran sipariş sistemi cafe, restoran, bar, pastane gibi yerlerde kullanılmakla birlikte işlerinizi kolaylaştırmayı sağlar.

Restoran Sipariş Sisteminin Yararları (Özellikleri);

 • Sipariş alımını hızlandırır, mutfağa anında ulaşan siparişler hızla hazırlanır. Kısa sürede müşteriye ulaşan doğru siparişler müşteri memnuniyetinizi arttırır.
 • Hızlı hesap alma özelliği ile sorunsuz ödeme almanızı sağlar.
 • Günlük satışların, stokların takip ve kontrol edilmesini sağlar. Ayrıca bu takipler günlük, haftalık, aylık ve yıllık olmak üzere de hesaplanır.
 • Mekan sahiplerinin sıklıkla karşılaştığı yanlış adisyon ve hesap alımını engeller.
 • Günlük gelir – gider, zarar ve karınızı görebilir ve kontrol altında tutabilirsiniz.
 • Gün sonu raporu ve personel raporunu alabilirsiniz.
 • Personellerinizin kaydını yapıp onlara özel kullanıcı hesabı oluşturabilirsiniz. İstediğiniz personele istediğiniz yetkiyi verebilirsiniz. Böylelikle personellerin yetkilerini sınırlayabilir ve istenmeyen olayların önüne geçebilirsiniz.
 • Kullanışlı stok takibi yapabilirsiniz. Bir ürün kritik seviyeye ulaştığı zaman bildirim alırsınız.
 • Faturalarınızı yazıcıdan kolaylıkla yazdırabilirsiniz.

 

Merhaba..Size nasıl yardımcı olabiliriz?
Powered by