PCI DSS Uyumluluğu Nedir? | NarPOS Restoran Otomasyonu

Bloglar


PCI DSS Uyumluluğu Nedir?

PCI DSS Uyumluluğu Nedir?

E-ticaret sektörü için ödeme sistemlerinin güvenli bir şekilde gerçekleşmesi çok önemlidir. Ödeme sistemlerinin dünya çapında sorunsuz işlemesine ve küresel çapta veri güvenliğine katkı sunan PCI DSS e-ticarette tüketici ödeme veri güvenliği için oldukça önem arz eder. Ödemeleri kartlar ve diğer elektronik araçlarla işleyenlerin güvenli bir şekilde bunu yapması gerekmektedir. Sahtecilik, dolandırıcılık, siber saldırı gibi riskleri azaltmak için Ödeme Kartı Endüstrisi ve Güvenlik Standartları Konseyi; şirketleri ve tüketicilerin güvenliğini sağlamak için küresel güvenlik standartlarına kontrol mekanizmaları geliştirmiştir. Buna PCI DSS oluşumu denir.

PCI DSS Payment Card Industry Data Security Standard şeklinde açılıma sahiptir. Ödeme Kartı Sektörü Veri Güvenliği Standardı anlamı taşıyan PCI DSS kısaca, kredi, banka ve nakit kartı işlemlerinin güvenliğini optimize etmeyi ve kart sahiplerini kişisel bilgilerinin kötüye kullanımına karşı korumayı amaçlayan prosedürleri kapsar. PCI DSS 2004 yılında MasterCard, Visa, American Express, Discover ve JCB International şirketleri tarafından ortak olarak kurulmuştur. İşletmelerin PCI DSS sertifikası alması ise tüketiciye güven vermesi ve ödeme işlemlerini koruma altına alması açısından büyük önem taşır.

 • Ödeme kartı sektörü veri güvenliği standardı
 • PCI DSS uyumluluğu
 • PCI DSS özellikleri

PCI DSS Güvenli Ödeme Sisteminin İşleyişi

PCI DSS, sistemi yukarıda belirttiğimiz bankaların iş birliği ile hazırlanan konsey tarafından kontrol edilir. Burada ki hedef, kart ödemelerinin belirlenen düzeye uygun korumalara tabi olmasını sağlamaktır. Sisteme dahil olmak PCI DSS sertifikası adı verilen uygunluk onay formu ile gerçekleşir. Bu form uyarınca sisteme katılmak isteyen işyeri ya da e- ticaret şirketi sahipleri üç aylık periyotlarla gerçekleştirilen bir ağ denetlemesine tabi tutulur. PCI DSS sertifikası almak için başvurduğunuz uygunluk onay formu kontrolü şirketinizin özelliklerine göre değişiklik gösterir. Her şirketin,e- ticaret firmasının aynı değerlendirmeye tabi tutulmasındaki önemli unsur: İşlem hacmi yani para girişidir. PCI DSS level 1 olarak isimlendirilen, seviye bir kapsamındaki kuruluşlar için QSA ya da ISA uygulanır. QSA, Nitelikli Güvenlik Derecesi olarak isimlendirilirken, ISA Dahili Güvenlik Derecesi olarak adlandırılır. Yapılan derecelendirmeler, tarafsız bir şekilde değerlendirilir.

PCI DSS Güvenlik Politikaları Kapsamı

Günümüzde gelişen e-ticaret sektöründe online ödeme sistemlerinin küresel çapta korunmaya alınmasını sağlayan Ödeme Kartları Sektörü Veri Güvenliği Standartları ödemelerin güvenle yapılmasını sağlar. PCI DSS şu amaçlar etrafında toplanır:

Güvenlik Duvarlarıyla Sahteciliğin Önlenmesi: PCI DSS güvenli bir ağ sistemi için şirketlerin güvenlik duvarı oluşturmalarını sağlar. Şirketler güçlü güvenlik duvarları sayesinde sahtecilik, dolandırıcılık gibi güvenlik tehditlerini engeller.

Kart Sahibi Bilgilerinin Korunması: Dijital şifreleme, tüm kredi kartı işlemlerinde özellikle de e-ticaret için çok önemlidir. PCI DSS kart sahiplerinin; şifreler, doğum tarihi, anne kızlık soyadı, telefon numaraları ve posta adresleri gibi kişisel bilgilerin güvenle saklanmasını sağlar. Bundan dolayı, PCI DSS uyumlu şirketler güvenlik açıklarının önüne geçmektedir.

Güvenlik Süreçlerinin ve Güncellemelerinin Düzgün Bir Şekilde İlerlemesi: Tüm güvenlik önlemlerinin ve süreçlerinin yerinde olduğundan, düzgün çalıştığından ve güncel tutulduğundan emin olmanızı sağlar. Buna örnek olarak, virüsten koruma ve kötü niyetli yazılımdan koruma programları en güncel programlarla sağlanmalıdır.

Güvenlik politikasının Bütün Uyumlu Kuruluşlar Tarafından Uygulanması: PCI DSS uyumlu kuruluşlar resmi bilgi güvenliği politikası ve prosedürleri tümüyle uygulanmaları

PCI DSS Denetimleri

PCI DSS uyumlu şirketlerin tam donanımlı bir koruma için yapması gereken bazı düzenlemeler vardır. PCI DSS denetimleri şu şekildedir:

 • Güvenli ağları ve sistemleri korumak, kart sahibi verilerini korumak için güvenlik duvarlarının kurulmunun yapılması

 • Varsayılan veya satıcı tarafından sağlanan cihaz güvenlik yapılandırmalarının uygun olarak değiştirilmesi
 • Ödeme kartı ve kart sahibi verilerinin güvenliğinin sağlanması
 • Saklanan kart sahibi verilerinin de şirket sunucularında korunmasının yapılması
 • Kart sahibi verilerini korumak için virüsten koruma yazılımlarının güncel tutulması
 • Tüm uygulamalarda güvenlik protokoller ve davranışlarının sağlanması
 • Kimlik ve erişim yönetiminin uygulanması
 • Ağ trafiğinin ve etkinliğinin düzenli olarak yapılması
 • Ağ kaynaklarına, özellikle kart sahibi verilerine erişimin izlenmesi sağlanmas

PCI DSS Uyumluluğu

PCI DSS uyumluluğu olan kuruluşlar elektronik ticaret ortamında güvenli ödemeyi garanti eder. Hem işletme bazında hem de tüketici bazında güvenliği üst düzeyde sağlar.  PCI DSS uyumluluğu olan kuruluşların e-ticarette sağladığı güvencelerden birkaçı şu şekildedir:

Ödeme Güvenliği: Ödeme hizmetleri ve çözümleri sunan kuruluşlar PCI DSS uyumlu altyapısı sayesinde online ödeme hizmetlerinde, kart ve kişisel verilerin korumasını sağlar.

Sahteciliğin önüne geçme: Ödeme Kartları Sektörü Veri Güvenliği Standartları uyumlu olan kuruluşlar online ödemelerde dolandırıcılığın ve sahteciliğinin maksimum düzeyde engeller. Deme Kartları Sektörü Veri Güvenliği Standartları uyumlu teknik altyapısı olan ödeme kuruluşları çok sayıda filtreleme özelliği ile güvenliği en üst düzeyde sağlar.

Kart güvenliğini sağlama: SSL sertifikalı ödeme sayfaları PCI DSS uyumluluğu ile birlikte 7/24 güvenli bir ortamda kartlı ödemelerle online olarak ödemelerin yapılmasına yardımcı olur.

PCI DSS Sertifikası

PCI DSS politikası standartları kapsamında bankalar tarafından yakından takip edilmektedir.  İlgili prosedür ve politikalara uyup uyulmadığı sürece kontroller yapılır. Böylece her daim hem yerel hem de küresel çapta kartlı online ödemelerde güvenli bir ödeme ortamı sağlanmaktadır. PCI DSS uyumluluğunu oluşturmak için PCI DSS sertifikası sertifikası alınmalıdır. İlk olarak, uygunluk onay formu doldurulmalıdır. Daha sonra, başvurunuz değerlendirmeye alınır.  Bu form uyarınca sisteme dahil olmak isteyen işyeri ya da e- ticaret şirketi sahipleri üç aylık periyotlarla gerçekleştirilen bir ağ kontrolüne alınır. Öte yandan, PCI DSS başvuru değerlendirme segmentleri değişiklik gösterir. Sertifikalara bakıldığında; PCI DSS level 1, QSA ISA gibi kontroller yapılmaktadır.

PCI DSS Sertifikasının Önemi

Ödeme Kartları Sektörü Veri Güvenliği Standartları uyumluluğu sağlayan şirketler, online ödeme yapan tüketicilere güvenli bir şekilde alışveriş imkanı sunar. PCI-DSS politikası dünya çapında güvenli sistemler sunduğu için işletmelere elektronik ticaret ve e-ihracat konusunda dönüşümler yapmasına ve büyümelerine yardımcı olur. PCI DSS sertifikası, müşterilerin ödeme kartı bilgilerini güvende tutma konusunda bir işletmeye güvenebileceklerini gösterir. Böylece, Müşteriler, ödeme kartı bilgilerini sağlamak için güvenli bir platform ararlar ve sertifikalı işletmelere daha çok güvenirler. Öte yandan, PCI DSS standartları, işletmelerin ödeme kartı verilerini korumak için gerekli olan güvenlik kontrollerini sağlar. Bu durumda, eri ihlalleri riskini azaltır ve müşteri verilerinin yetkisiz erişim, hırsızlık veya kötüye kullanım gibi tehditlere karşı korunmasını sağlar.  Birçok ülkede PCI DSS uyumluluğu yasal bir gereklilik haline getirilmiştir. Özellikle perakende, e-ticaret ve finansal hizmetler gibi sektörlerde geçerlidir. Sertifikaya sahip olmak, işletmenin yasal gereksinimlere uyduğunu gösterir ve yasal sorunlarla karşılaşma olasılığını azaltır. PCI DSS sertifikası, bir işletmenin güvenliğe verdiği önemi ve müşteri verilerini koruma konusundaki taahhüdünü gösterir. Bu durumda, işletmenin itibarı artar ve piyasadaki rekabet ortamında avantaj sağlar. Son olarak, veri ihlalleri ve güvenlik sorunlarına bağlı maliyetleri azaltmaya yardımcı olabilir. Veri ihlalleri ciddi mali sonuçlara neden olabilir, örneğin cezalar, tazminat ödemeleri ve itibar kaybı. Sertifikaya sahip olmak, güvenlikle ilgili sorunları önlemeye yardımcı olur ve bu da potansiyel maliyetleri düşürür.

İlginizi Çekebilir: Restoranlarda Dijital Dönüşüm Nedir?

İletişim Formu


Bu formu doldurarak, NarPos Gizlilik Politikası ve Veri İşleme İlkeleri’ni okuyup anladığımı kabul ediyor ve kişisel verilerimin işlenmesine izin veriyorum.

x
Narpos Hızlı İletişim
Bizi Arayın
Whatsap'tan Yazın
Mail Gönderin
İletişim Formu
Narpos Logo