Cash Back Nedir? | NarPOS Restoran Otomasyonu

Bloglar


Cash Back Nedir?

Cash Back Nedir?

Tüketimin günden güne hızla artması sonucu para ve mevcut diğer ödeme sistemleri insan ihtiyaçlarına karşılık verememeye başladı ve yeni araçlar ortaya çıktı. Bununla birlikte, ortak para birimine sahip olamayan ülkeler ve bu ülkeler arası para değerlerinin farklılık göstermesi, bunun yanında nakit olarak taşınan paraların risk teşkil etmesi sonucu, nakit para gereksinimi karşılayabilecek yeni bir ödeme aracına ihtiyaç duyulmaya başlandı. 19. yüzyılın sonlarında Amerika Birleşik Devletleri’nde kullanılan ödeme sistemlerinin ihtiyaçlara tam olarak karşılık verememesin ardından ilk defa yeni bir ödeme sistemi olan kredi kartları ortaya çıktı. Son günlerde teknolojik yenilikler ile birlikte kredi kartları, bankacılık ve bireysel ticaretin en önemli öğesi haline gelmiştir. Kredi kartları ilk etapta turizm alanında kullanıldı. Bunun ardından, bireysel bankacılık yoluyla kâr marjını yükseltmek isteyen bankalar, bu ödeme aracını keşfetti ve kartların kullanımı başka alanlara da yayıldı. Kredi kartları ile bankalar, kurumsal kredilere göre limitleri daha düşük olan çok sayıda krediler vererek kredi riskini dağıtıp daha yüksek kazançlar elde ettiler.

Ülkemiz için gelişmiş ülkelere göre çok yeni bir uygulama olmasına rağmen insanlar arasında hızlıca yayılmış olan kredi kartlarına yönelik son yıllarda birçok yenilik yapıldı. Rekabet ortamının kızışması ile birlikte kredi kartları bankacılık ve bireysel bankacılığın önemli bir bileşeni oldu. Bunun yanı sıra, kredi kartı kullanımının artması sonucu bankaları diğer bankalarla ortak hareket etmeye zorlamıştır. Bu rekabetten kötü sonuçlar elde etmek istemeyen bankalar, ATM ve üye işyerlerini diğer bankalarla karşılıklı olarak kullanmaya başladılar. Bunun sonucunda, bankaların birbirleriyle olan iletişimi gözle görülür bir şekilde arttı ve iletişimi tek elden gerçekleştirmek ve kolaylaştırmak amacıyla bankalar arası kart merkezleri ortaya çıktı. Ülkemizdeki bu merkez bankalar arası Kart Merkezi’dir. Bankaların hem rekabetten geri kalmak istememesi hem de birlikte hareket etme zorunluluğunun artışı yapılan işlemlerin takası ve tarafların hesaplaşması daha önemli ve gittikçe zor bir hal almaya başladı. Böylece, ilk etapta tek tek bankalar arasında karşılıklı yapılan hesaplaşmaların yerini günümüzde birden fazla bankanın üyesi olduğu ulusal ve uluslararası kart merkezleri aldı. Takas ve hesaplaşma artık bu kuruluşlar tarafından yapılmaktadır.

Günümüzde bankalar gelirlerini arttırmak için kredi kartı kullanımını cazip hale getirmeye çalışıyor ve bu amaçla çeşitli durumlarda müşterilerine puan, ikramiye, prim vb. adlarla cazip teklifler yapıyor. İşletmeler ve bireyler tarafından kullanılan kredi kartlarıyla kazanılan bu puanlar yine çeşitli ihtiyaçlar için kullanılabiliyor. Son yılların en gözde ve en yeni kart uygulamalarından biri olan cash back bu puanlama sistemlerinin öne çıkan örneklerinden biri. Cash back ile tüketici ve işletmeler yaptıkları alışverişlerden promosyon kazanarak büyük avantajlar elde edebiliyor. Cash back kartları tüketiclere, bir yüzde oranında geri ödeme ve ödül puan imkanı tanıyarak harcanan paradan nakit kazanma şansı sunuyor.

  • Kredi kartları ile puanlama
  • Cash back
  • Cach back özellikleri

Cash Back Nasıl Çalışıyor?

Yaptıkları alışverişten avantaj elde etmek tüketiciler cash back nedir ve nakit iade nedir sorusuna yanıt arıyor ve bu konuda araştırmalar yapıyor. Cash back türkçe tanımıyla nakit iadesi anlamına geliyor. Bu sistem ile kart üzerinden yapılan alışverişlerdeki harcamanın bir bölümü kartınıza iade ediliyor. Yapılan tüm harcamalar için cash back uygulaması bulunan kartların nakit iade tutarı daha alt seviyede olurken anlaşmalı kurumlardan yapılan alışverişlerde cashback veren kartların avans oranı yüksek seviyelerde oluyor. Kısacası, Cash back uygulamasını ödül veya teşvik gibi tanımlanabilir. Aynı zamanda bu uygulama banka kartından satın alma fiyatının üzerinde bir tutarın kesilmesi ve ardından fazladan kesilen tutarın o anda ve orada nakit olarak geri alınması şeklinde de tanımlanabilir. 1990’lardan itibaren kullanılmaya başlanan bu uygulama, avantajlı alışveriş sonucu ödüllendirilmenizi sağlıyor. Cash back uygulaması geleneksel ödül puanlarından farklı olarak nakit geri ödeme ödüllerini tamamen ve kolay bir şekilde tüketicilerine aktaırıyor.  Nakit iadeler artı bakiye veya doğrudan ödeme olarak kart sahibine teslim ediliyor. Bunun haricinde, tüketiciler iade ödülünün doğrudan bir çek hesabına veya banka hesabına yatırılmasını da talep edebiliyor. Ön ödemeli kartlar, anlaşmalı markalardan yapılan alışverişler için %4 geri ödeme yapıyor ise yıllık veya aylık harcamalar üzerinden %2 miktarında nakit iadesi kazanılabiliyor. Buna örnek olarak, %4 cash back özelliğine sahip ön ödemeli kart ile anlaşmalı kurumlardan yıllık 15.000 TL tutarındaki bir harcamaya karşılık olarak 600 TL kazanım sağlanabiliyor. Nakit geri ödemeleri, genellikle yıllık olarak gerçekleştiriliyor, ancak bazı kartlar aylık olarak da bu işlemi yapabiliyor.  Perakende, yemek, market, giyim ve akaryakıt gibi birçok alanda avantajlı alışveriş seçeneklerinden ve nakit iade yönteminden yararlanabilirsiniz.

Kart etkinliğiniz her alışveriş işleminde belirlenmiş olan yüzde oranıyla ödüllendirilir. Sabit kategorili, seyahat, yiyecek veya giyim gibi önceden tanımlanmış alanlarda gerçekleşen harcamalarda nakit iade hakkınız bulunabilir. Kazanım tutarları, sabit miktarlı nakit iadeye göre daha faydalı bir sisteme sahip.  Ancak kategorileri tanımlamak ve hangi işletmelerin dahil edileceğine karar vermek ilgili bankaya bağlı bir durumdur. Kategoriye özel kartlar, belirli kategorilerde kısa bir süre için ekstra yüksek nakit iade hakkı sunar. Bu durum, aylık veya daha uzun bir periyota yayılabilir.  Nakit iade kartı kazanımları para ya da puan olarak tüketiciye aktaırılıyor. Bankalar arası tutarlar değişiklik göstermektedir. Cash back uygulaması daha çok puan bazından tüketiciye sunulur. Genellikle para iadesi anında hesabınıza yansır.

Cash Back Avantajları

Cash Back avantajları ile öne çıkan bir uygulamadır. Bu uygulamaya sahip kartlar, hızlı, güvenli ve kolay ödeme seçenekleri sayesinde günlük hayatın her alanında kullanılabilmektedir. Öte yandan bu kartlar ile yaptığınız alışverişlerden yüksek oranlı nakit iadesi alabilirsiniz. Böylelikle, alışveriş yaptıkça daha fazla kazanıyorsunuz ve kazançlarınızı daha kolay bir şekilde yönetebiliyorsunuz. Bir hesap açarak ön ödemeli kartınıza dilediğiniz tutarda nakit aktarımı yapabilirsiniz. Kart limitini dert etmeden istediğiniz yönde ve miktarda alışveriş yapabilirsiniz. Cash back kart ile alışveriş yaptıktan sonra anlaşma miktarı dahilindeki nakit iadesi hesabınıza hızlıca yüklenir. Anlaşmalı oldukları geniş iş yeri ağına sahip bankalar hem elektronik ticaret hem de diğer tüm harcamalarınızda rahat bir şekilde kullanılabiliyor. Cash back kullananlar, anlaşmalı marka ve mağazalardan yaptıkları harcamaların ardından kolay ve hızlı bir şekilde nakit iade alabiliyor. Cash back bakiyelerinizi ülkemizde bulunan tüm bankamatiklerde ve POS cihazlarında da kullanabilirsiniz. Siz de cach back sahibi olarak yapacağınız alışverişlerden nakit iade kazanabilirsiniz. Kazandığınız nakit iadeleri ile tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz. Bütçenize direkt olarak katkı sağlayarak her alışverişte puanlar kazanabilirsiniz. Öte yandan, size farklı perakendecilerde veya işletmelerde alışveriş yapma esnekliği sağlayan bu uygulama ile birçok yerde harcama yapabilir ve nakit geri ödemelerinizi biriktirebilirsiniz. Kullanımı kolay olan cash back uygulaması ile harcamalarınızı yaptıktan sonra, hesabınıza veya kredi kartınıza otomatik olarak nakit geri ödeme yapılır. Böylece ekstra adımlar veya işlemlerle uğraşmak zorunda kalmazsınız. Eğer düzenli olarak kredi kartı veya banka kartı kullanıyorsanız, nakit geri ödemeleriniz birikerek önemli bir miktarı oluşturabilir.

İlginizi Çekebilir: Online Siparişlerde Komisyon Giderlerinizi Nasıl Düşürebilirsiniz?

İletişim Formu


Bu formu doldurarak, NarPos Gizlilik Politikası ve Veri İşleme İlkeleri’ni okuyup anladığımı kabul ediyor ve kişisel verilerimin işlenmesine izin veriyorum.

x
Narpos Hızlı İletişim
Bizi Arayın
Whatsap'tan Yazın
Mail Gönderin
İletişim Formu
Narpos Logo